Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Šiferio stogų keitimas: besirūpindami finansavimu nepamirškite ir apie saugumą

Prasidėjus šiferio stogų keitimo programai, kurioje numatyta galimybė iš Europos Sąjungos programų lėšų skirti finansavimą asbestinių stogų dangai keisti, Valstybinė darbo inspekcija primena apie asbesto keliamą pavojų darbuotojų sveikatai.

 

„Nors pavasaris dar tolokai, tačiau sulaukus palankių orų mažai kas begalvos apie šio darbo keliamus pavojus. Dabar tiek įmonėms, tiek gyventojams yra palankiausias metas atidžiai susipažinti su reikalavimais ir rekomendacijomis dirbant su asbesto turinčiais gaminiais“, – teigia laikinasis VDI vadovas Vilius Mačiulaitis.

 

Asbestas dėl savo techninių savybių (tvirtumo, lankstumo, atsparumo karščiui) bei nesudėtingos ir nebrangios gavybos plačiai naudotas statyboje. Nuo 1961 metų Lietuvoje buvo sunaudota apie 700 tūkst. tonų asbesto žaliavos. Regionuose beveik 70 proc. individualių gyvenamųjų namų buvo uždengti banguotais asbesto arba šiferio lakštais. Šiferio gamyba buvo uždrausta nuo 2001 metų pradžios.

 

Kol asbesto turintys statiniai, konstrukcijos ar gaminiai neliečiami, ši medžiaga didesnio pavojaus nekelia. Jis atsiranda tuos statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių susirgimų priežastimi.

 

1976 m. asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Tačiau didžiausias aukų skaičius šalyse, jau seniai uždraudusiose naudoti gaminius su asbestu, numatomas apie 2020 metus, nes kenksmingas asbesto poveikis ilgalaikis, jis pasireiškia po 20-30 metų. Vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktais, nuo 2005 m. sausio 1 d. Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta. Tačiau sąlytį su asbestu ar jo turinčiais gaminiais vis dar turi gana daug žmonių. Per pastaruosius trejus metus darbo inspektoriai daugiau nei 60 kartų susidūrė su atvejais, kai buvo dirbama su asbesto turinčiais gaminiais.

 

Prieš pradėdami statinių, konstrukcijose turinčių asbesto, griovimo ar jų konstrukcijų ar asbesto šalinimo darbus, darbdaviai privalo ne tik VDI pateikti informaciją apie įmonės kompetenciją darbuotojų saugos ir sveikatos srityje vykdyti asbesto šalinimo darbus bei nustatytos formos pranešimą, bet pirmiausia susipažinti su teisės aktų reikalavimais darbuotojų saugai ir sveikatai ir griežtai jų laikytis. Darbuotojais turi būti specialiai mokomi, aprūpinami asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis, darbdavys juos turi būtinai informuoti apie galimą pavojų sveikatai, kurį sukelia darbas su asbestu.

 

Tiek samdomi darbuotojai, tiek gyventojai, stogus keisiantys savo jėgomis, dirbdami su asbestu ar jo turinčiais gaminiais turi maksimaliai saugotis jo poveikio atitinkamai pasirengdami darbui, jį organizuodami ir vėliau tvarkydami darbo vietą. Privaloma dėvėti vienkartinius darbo kostiumus su gobtuvu (jei lyja – neperšlampamus), kvėpavimo takų apsaugos priemones bei batus, nuo kurių galima būtų pašalinti taršą (batai turi būti be raištelių). Taip pat privalu laikytis darbo aukštyje saugos reikalavimų bei naudoti tiek kolektyvines, tiek asmenines saugos priemones. Daugiau informacijos apie darbo saugos reikalavimus pateikiama VDI interneto tinklapyje.


Išsamesnė informacija – VDI Inspektavimo organizavimo, priežiūros ir informavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Gabrielė Banaitytė, tel. (8 5) 213 9753


LR Valstybinės darbo inspekcijos informacija.


Kretingos.info

(Visited 15 times, 1 visits today)