Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Šildymo sezono ypatumai: kokį namo šildymo būdą pasirinkti?

Metų  laikai nestovi vietoje. Atrodo, taip neseniai džiaugėmės šiltais saulės spinduliais, o šiandien į darbą tenka keliauti su skėčiu rankoje. Ruduo įsibėgėja ir ateina laikas pagalvoti apie šildymo sezoną ir jo keliamus iššūkius. Jei gyvenate daugiabutyje – viskas kur kas paprasčiau. Tačiau, jei įrenginėjate nuosavą namą ir galvojate, kokią šildymo sistemą pasirinkti, tuomet verta paskaityti šį straipsnį ir sužinoti keletą naudingų faktų.

Šildymo būdų pasiūla

Klausimas, su kuriuo susiduria kiekvienas individualaus namo savininkas – kaip šildyti savo būstą? Vieni renkasi šildymą dujomis, kietuoju kuru, elektra ar geotermine energija. Kiti derina kelis skirtingus šildymo būdus. Pastebima,  kad populiariausi šildymo būdai nebūtinai yra patys pigiausi, todėl patariama atsižvelgti į visų jų trūkumus ir privalumus.

Dujinis šildymas visais laikais buvo vienas populiariausių šildymo būdų: dujinių katilų kaina yra nedidelė, o komforto lygis tikrai gana aukštas. Dujiniai katilai nereikalauja specialios priežiūros – šilumą juose galima reguliuoti automatiškai. Šildymas dujomis turi tiek pliusų, tiek ir ryškų minusą – aukštą kuro kainą. Tačiau atmetus nemažus šildymo kaštus, pliusų išties daug – šis šildymo būdas yra efektyvus, valdymas automatizuotas, dujinių katilų nereikia nuolat prižiūrėti kaip kietojo kuro katilų. Tokią sistemą įsirengti nėra brangu, tačiau reikia turėti dujotiekio projektą. Be to, tai taip pat ekologiškas energijos šaltinis.

Kietojo kuro katilai, dar vienas būdas gyventi šiltai. Kieto kuro katiluose gali būti deginamas biokuras iš atsinaujinančių energijos šaltinių – malkos, įvairios medienos atliekos, briketai, granulės, taip pat grūdai, spaliai, saulėgrąžų lukštai ir kt. Dar viena kietojo kuro rūšis – akmens anglis, durpių briketai ir granulės – priskiriami neatsinaujinantiems energijos šaltiniams. Medienos granulėms reikalingas specialus granulinis katilas, tačiau kūrenti jomis kiek lengviau, nes papildyti talpyklą reikės rečiau, nei kūrenant malkomis ir briketais. Tačiau toks katilas yra gerokai brangesnis nei įprastinis. Be to, kieto kuro katilai turi nemažai minusų: efektyvumas siekia apie 70 pro., reikalinga kasdienė priežiūra, kuras, kurį naudojate turi būti kokybiškas (pvz: sausos malkos).

Geoterminis šildymas – šis sprendimas stipriai populiarėja tarp naujų namų statytojų, po truputį išstumdamas kitus šilumos būdus. Toks reiškinys kai kuriuos žmones šiek tiek stebina: juk įrengti geoterminį šildymą kainuoja itin tikrai nemažai. Tačiau stebėtis labai nereikėtų: netolimoje ateityje gyventojams yra žadamas taršos mokestis. Todėl ateitis priklauso ekologiškiausiems šilumos sprendimams, koks ir yra geoterminis būdas. Be šio reikšmingo privalumo, geoterminis šildymas garsėja savo taupumu ir autonomiškumu. Geoterminis šildymas išsiskiria ir kitais privalumais:  nėra jokios gaisro rizikos ar taršos problemų; šildant namą nereikia įdėti fizinio darbo – viskas automatizuota; namui nereikalingas kaminas.

Daugelis specialistų pataria, kad įrenginėjant šildymo sistemas verta pagalvoti ir apie oro kondicionierius ir kokybiškas vėdinimo sistemas. Gyvenant mieste, net ir šaltuoju metų laiku, oro kondicionieriai gali užtikrinti ne tik gaivų orą, bet ir suteikti jaukumo, kadangi šiuolaikiniai oro kondicionieriai ir vėdinimo sistemos yra daugiafunkciniai. Jie atlieka patalpų šildymą, patalpų vėsinimą, oro valymą bei drėgmės šalinimą!