Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Blogas burnos kvapas signalizuoti apie rimtas ligas

burnos-kvapasBlogas burnos kvapas – įkyri problema, ne vieną žmogų priverčianti vengti artimo kontakto su kitais ir net įvaranti nemažą bendravimo baimę. Viena iš blogo burnos kvapo priežasčių – prasti burnos higienos įpročiai. Toli gražu ne kiekvienas supranta, kad dantis reikia valytis bent du kartus per dieną, be to, būtina naudoti pagalbines priemones – dantų siūlą ir skalavimo skystį, liežuvio valiklį.

Vis dėlto, jei tinkami burnos higienos įpročiai blogo kvapo pašalinti nepadeda, vertėtų susirūpinti labiau – tai gali signalizuoti apie rimtas vidaus organų ligas. O kartais – netgi reikšti, kad jus kamuoja retas psichologinis sutrikimas – halitofobija.

Reguliarios burnos priežiūros svarba

Pasak prekės ženklo „Signal“ vadovės Marit Soha, geriausia blogo burnos kvapo prevencija – tinkama dantų priežiūra ir reguliarūs vizitai pas specialistus.

„Puiku, jei dantis valote bent dukart per dieną, tačiau to neužtenka. Kartą per dieną būtina naudoti dantų siūlą ir skalavimo skystį – tai padeda pašalinti maisto likučius iš tarpdančių. Jei to nepadarysite, juo skaidys burnoje gyvenančios bakterijos, o šalutiniu tokios veiklos produktu ir taps blogas kvapas. Nepamirškite liežuvio – ant jo paviršiaus taip pat kaupiasi daug apnašų ir bakterijų, tad vien dantų valyti neužtenka“, – teigė M. Soha.

Pasak jos, blogas burnos kvapas gali atsirasti ir dėl dantenų uždegimo ar dantų gedimo. Taigi, būtina reguliariai apsilankyti pas burnos higienistą ir odontologą – jie padės nustatyti tikslią problemos priežastį ir laiku sugydyti dantis.

„Būna, kad blogas burnos kvapas nerodo jokios ligos ir atsiranda dėl kasdienių vartojimo įpročių – suvalgius tam tikrų maisto produktų, po alkoholinių gėrimų vartojimo arba rūkymo. Nemalonų kvapą palieka česnakai, svogūnai, kalafiorai, tam tikri prieskoniai. Taip suveikti gali ir kava. Tuo tarpu rūkymas palieka ne tik nemalonų kvapą – šis įprotis keičia dantų spalvą, gali sutrikdyti skonio pojūtį, erzinti dantenas. Rūkoriai susiduria su padidinta dantenų ligų rizika“, – perspėjo M. Soha.

Halitofobija – realiai egzistuojanti baimė

Lietuvos burnos higienistų sąjungos pirmininkės Danguolės Mieldažienės teigimu, blogas burnos kvapas gali signalizuoti ir apie labai rimtas vidaus organų ligas – diabetą, virškinimo sistemos sutrikimus, kepenų bei inkstų ligas. Nemalonus kvapas gali atsirasti ir sergant sinusitu.

„Jeigu žmogus reguliariai valosi ir tinkamai prižiūri dantis, dėl kamuojančio blogo burnos kvapo būtina nedelsiant kreiptis pas odontologą arba burnos higienistą. Tik jis galės įvertinti, ar problemą sukelia burnos ertmės ligos – o gal priežastis vis dėlto slypi giliau. Beje, kartais kvapas atsiranda vartojant tam tikrus medikamentus. Dėl to privalote konsultuotis su šeimos gydytoju“, – pasakojo D. Mieldažienė.

Blogas burnos kvapas atsiranda ir laikantis drastiškų dietų, nereguliariai maitinantis, geriant nepakankamai skysčių – jie būtini, kad burnoje gamintųsi pakankamai seilių ir ši neišdžiūtų. Viena iš retesnių priežasčių, tai pat sukelianti „sausos burnos“ sindromą – kvėpavimas per burną, o ne per nosį.

Beje, blogas burnos kvapas gali būti ne tik realus, bet ir įsivaizduojamas. Tam net yra specialus terminas – halitofobija. Nuo jos kenčiantys žmonės įsitikinę, kad skleidžia nemalonų kvapą, nors taip ir nėra. Jie paranojiškai vertina kitų žmonių elgesį ir komentarus, kuriuos priima kaip sklindančio blogo kvapo įrodymą.