Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Negabaritinių ir sunkiasvorių krovinių gabenimo taisyklės

Negabaritinių krovinių vežimas yra sudėtingas procesas. Jį reikia tinkamai organizuoti, laikytis tam tikrų sąlygų ir gauti reikiamus leidimus. Taigi kokius kriterijus turi atitikti vežėjai, kad galėtų tinkamai suplanuoti visą logistikos procesą tokio tipo įmonėms?

Pirmiausia apibrėžkime, kas yra negabaritinių krovinių pervežimas. Tai medžiagų, kurių svoris ir matmenys viršija leistiną transporto priemonių svorį ir matmenis, kuriuos leidžiama naudoti keliuose, vežimas. Bendras krovinio ir jam vežti pasirinktos transporto priemonės svoris neturi viršyti 42 tonų, o plotis – 2,5 metro. Kita vertus, sąstato su puspriekabe ilgis neturi viršyti 16,5 metro, o aukštis – nustatytų 4 metrų.

Yra 6 negabaritinių krovinių grupės:

  • paprastieji – paprastai neviršijantys 25 tonų, kuriems priskiriamos nedidelės apimties mašinos, pramoninė įranga ir plieno konstrukcijos;
  • specialieji, t. y. energetikos ar kasybos pramonės vienetai;
  • sunkieji, skirti statybų ir kelių tiesimo pramonei;
  • erdviniai sunkieji, kurių masė ir išoriniai matmenys yra dideli, kuriems priskiriami tiltų tarpatramiai, kranai ir visų rūšių bokštai;
  • sunkieji koncentruoti, kurių masės ir tūrio santykis yra didelis, pavyzdžiui, elektros energijos gamybos įranga;
  • ilgieji, t. y. būdingi statybos pramonei.

Negabaritinių ir sunkiasvorių krovinių gabenimo taisyklės.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį organizuojant negabaritinių krovinių vežimą?

Pasirengimas vežti neįprastus krovinius turėtų prasidėti nuo vežėjo, turinčio specializuotą transporto priemonę, kurios dydis, keliamoji galia ir konstrukcija atitinka vežamų medžiagų tipą, pasirinkimo. Kitas žingsnis – pasirinkti maršrutą, kuris leistų visą procesą atlikti saugiai ir efektyviai. Reikia gauti atitinkamus leidimus tiek nacionaliniam, tiek tarptautiniam vežimui. Kiekviena šalis turi savo viešojo administravimo institucijas, kurios rūpinasi tokių leidimų išdavimu.

Leidimas vežti negabaritinius krovinius

Norint gauti negabaritinių krovinių leidimą, reikia teisingai užpildyti paraišką, kurioje turi būti pateikta informacija apie pareiškėją, vežėją ir informacija apie planuojamo reiso datą. Taip pat reikia nurodyti tikslų maršrutą ir pasirinktos transporto priemonės parametrus. Jei bus vežama keliose šalyse, būtina gauti kiekvienos šalies leidimą. Dėl sunkumų, susijusių su tam tikrų krovinių vežimu, gali būti išduodamas įsakymas važiuoti naktį. Tokiu įsakymu siekiama užtikrinti tiek vežamo krovinio, tiek kitų eismo dalyvių saugumą.

Kliūtys organizuojant negabaritinį transportą

Galiausiai krovinių gabenimo sąnaudoms ir laikui didelę įtaką daro įvairių kliūčių atsiradimas maršrute. Būtina atsižvelgti į kliūtis, kurios yra aplinkos elementai ir architektūriniai sprendimai, pavyzdžiui, viadukai arba kelio susiaurinimai.